+90 212 253 66 30
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Serbest Tüketici

Serbest Tüketici kimdir?

EPDK tarafından her yıl belirlenmekte olan Serbest Tüketici Limiti nden daha fazla tüketim yapan ve bununla birlikte tedarikçisini seçme hakkını kazanan elektrik tüketicilerinin tümü Serbest Tüketici dir.

2020 yılı için Serbest Tüketici Limiti 1.400 kWh/yıl olarak belirlenmiş olup buna göre aylık 82 TL üzerinde fatura ödemekte olan tüketiciler Serbest Tüketici olma hakkını kazanmış ve tedarikçisini seçme hakkını elde etmişlerdir.

Son Kaynak Tedarik Tarifesi nedir?

EPDK tarafından yayınlanmış olan Son Kaynak Tedarik Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ hükümleri uyarınca 2020 yılında yıllık tüketim miktarı 7 Milyon kWh in üzerinde olan tüketiciler Yüksek Tüketimli Tüketiciler olarak adlandırılacak ve bu tarife kapsamına dahil edileceklerdir. Tüketimi bu limitin altında olan tüketiciler Düşük Tüketimli Tüketiciler olarak adlandırılacak ve

Ulusal Tarife kapsamında elektrik tedarik etmeye devam edeceklerdir. Bu tarifenin farklı bir birim fiyat hesaplama yöntemi olup PTF, YEKDEM ve KBK kavramlarınının tüketici tarafından bilinmesi gerekliliğini beraberinde getirmiştir.

Tedarikçi Değişimi Nasıl olur?

EPDK tarafından belirlenmiş olan Serbest Tüketici Limitini aşıyorsanız mevcut tedarikçinizden sizin için daha avantajlı olduğunu düşündüğünüz farklı bir tedarikçiye geçiş yapabilirsiniz.

Bunun için tedarik şartlarında anlaşmaya vardığınız yeni tedarikçinizin Elektrik Piyasası Mevzuatlarına uygun olarak hazırladığı belgeleri imzalamanız ve mevzuatın belirlediği tarihlerde tedarikçiniz tarafından yapılacak başvuru ile indirimli olarak elektrik tedarik etmeye başlayabilirsiniz.

Yeni Tedarikçide Süreç Nasıl devam eder?

Tedarikçi değiştirmeniz beraberinde herhangi bir sistemsel değişiklik gerektirmemektedir. Elektrik hatlarınız elektrik sayaçlarınız aynen kalacaktır.

Elektrik Enerjisi tüketim tespitleriniz (sayaç okumaları) bölgenizdeki Dağıtım şirketleri tarafından yapılacak ve tedarikçinize bildirilecektir. Tedarikçiniz bu değerler üzerinden indirimli faturanızı düzenleyecektir.

Elektrik Faturanızda yer alan bedeller

Elektrik Faturanız üzerinde görmüş olduğunuz bedeller ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz;

Tüketim Miktarı : Faturanızın ait olduğu dönemde tüketmiş olduğunuz kWh cinsinden enerjiyi göstermektedir.

Aktif Enerji Bedeli : Tedarikçiniz ile anlaştığınız enerji birim fiyatı ile tüketim miktarınızın çarpılması ile bulunan tutar olup fatura üzerinde yer alan ve tedarikçiniz de kalan bedeldir.

Dağıtım Bedeli : Tüketmiş olduğunuz elektrik bulunduğunuz bölgedeki Dağıtım Şirketinin hatları ile tarafınıza ulaştırılmaktadır. Dağıtım Şirketinin sunmuş olduğu hizmetler karşılığında tüketicilerden aldığı bedeldir. Faturada sizden tahsil edilen bu bedel Dağıtım şirketinize aktarılmaktadır. EPDK tarafından yayınlanan Ulusal Tarifedeki birim fiyatlar ile Tüketim miktarınızın çarpılması sonucunda hesaplanmaktadır.

BTV: Belediye Gelirleri Kanununa göre Aktif Enerji Bedeli üzerinden kanunda belirtilen oranlarda tahsil edilen bedeldir. Bu bedel faturada sizden tahsil edilerek bağlı bulunduğunuz belediyeye aktarılmaktadır.

TRT Fonu : TRT Kanunu uyarınca aktif enerji bedeli üzerinden hesaplanan tutar tüketicilerden tahsil edilerek tedarikçiniz tarafından TRT ye aktarılmaktadır.

Enerji Fonu: Elektrik piyasası mevzuatları uyarınca aktif enerji bedeli üzerinden hesaplanan bu tutar tüketicilerden tahsil edilerek tedarikçiniz tarafından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı na aktarılmaktadır.

KDV: Katma Değer Vergisini ifade etmektedir.

Bize Ulaşın

Destek Hattı